Bez použití desinfekčních prostředků pro eliminaci bakterií, virů, řas a sinic nelze provozovat žádný bazén. Většinou se pro tyto účely používá toxický chlór, který spolehlivě usmrtí vše živé. Záleží však na způsobu jeho aplikace a jednou z alternativních cest je mořská sůl.
Aktivní činitel desinfekce bazénů
Solinizační jednotka je výhodnou alternativou chlorových tablet. Ačkoli se jedná o tzv. chlorovou chemii, tento způsob je šetrnější vůči našemu zdraví – pokožce, http://www.vlasy.cz/category/nemoci-vlasu/ sliznicím a očím. Někteří lidé se s tímto pojmem setkávají poprvé a zpravidla se domnívají, že sůl je přece přirozený přírodní krystalickou sloučeninou, tak proč se o ní hovoří v souvislosti s chlorovou chemií? Zavádějící může být i fakt, že v mořích a oceánech je tato chemická látka rozpuštěna úplně všude, a že koupání v moři je přece zdravé.
Sůl do bazénů se však využívá trochu jiným způsobem. Rozpouští se ve vodě ve velmi nepatrné koncentraci, přibližně 2 – 5 gramů na litr, což odpovídá asi desetině množství obsažené v mořích. Takto vytvořený slabý roztok se pak vhání do tzv. solinizátoru, což je zařízení pro rozklad jednotlivých iontů elektrickým proudem. Sůl je v chemickém názvosloví chlorid sodný NaCl a na dvou elektrodách se tato látka rozkládá na ionty sodíku a chlóru. Ty ve vodě cirkulují a chlór zároveň působí jako desinfekce. Výhodou tohoto postupu je nižší zátěž pro lidský organismus a absence chlorového zápachu.
Tímto způsobem nahradíte klasické chlorové tablety, pouze je třeba pravidelně monitorovat a případně upravovat pH vody a kontrolovat její tvrdost. Pochopitelně k péči o kvalitu vodní náplně patří i nezbytné příslušenství bazénové filtrace poháněné výkonným vodním čerpadlem a ruční, automatický nebo poloautomatický vysavač.
Vhodným příslušenstvím je i zakrývací plachta, která brání spadu nečistot v době, kdy nádrž nevyužíváme, a schůdky pro bezpečný přístup. Trh je zásoben mnoha dalšími výrobky, jako jsou testery, teploměry, hadice, plováky, zazimovací sady, odpěňovače atd.