• Nezařazené

Krmíme ptáčky v zimě


Někteří ptáčci odlétají na zimu do teplých krajů, ti co ale zůstávají, musejí snášet mráz, sníh a nevlídné počasí po celou zimu. Při nedostatku potravy pak strádají, a tak jim přijde vhod pomoc ze strany člověka. Tím, že jim vyrobíme krmítko, do kterého jim pak budeme pravidelně sypat semínka, obdarujeme nejen ptáčky, ale také sami sebe, protože oni nám za odměnu budou dělat na naší zahrádce společnost, díky které bude zima mnohem krásnější.

Ptáčci hledají naší pomoc
Přes zimu je skoro všechna potrava pro ptactvo nedostupná – mouchy nelétají, housenky a hmyz jsou zalezlé pod zemí, a semínka schovaná pod sněhovou peřinou. Zimní příroda není moc pestrá a hojnost potravy ptáčkům nenabízí. Proto je dobré jim nabídnout naší pomoc a přikrmovat je.
ptačí domky
KRMÍTKA
Vyrobit krmítko není vůbec těžké. Vyrobit je můžeme například ze dřeva, z proutí, keramiky, skla nebo plastu. Můžou být úplně jednoduchá, nebo si s nimi můžeme pohrát a vytvořit klidně až umělecké dílo. V každém případě musí být krmítko chráněno před deštěm a sněhem, aby krmivo nevlhlo a neplesnivělo.

Zavěsit je pak můžeme nejen na stromy v naší zahradě, ale i k parapetu našeho bytu, nebo do parku ve městě. Vhodné je krmítko zavěsit tak, aby bylo na bezpečném místě, odkud nebudou ptáci nijak rušeni hlukem nebo případnými predátory, jako jsou například kočky.
krmení sýkorky
JAK A ČÍM SPRÁVNĚ KRMIT
Ø Potravy dáváme do krmítek jen tolik, aby nestihla hnít a plesnivět.
Ø Když zajistíme pestrost potravy, krmítko bude navštěvovat více druhů ptáčků.
Ø Krmit můžeme různými semeny, například slunečnicí, mákem, lněným semínkem, pšenicí.
Ø Vhodné jsou i jádra lískových i vlašských oříšků.
Ø Ptáčci mají rádi také různé plody ze zahrádky, jako jsou jeřabiny, černý bez, hloh, jablka, ale také strouhaná mrkev.
Ø Samozřejmě by nemělo chybět ani neškvařené sádlo nebo přírodní lůj.
Ø Můžeme také zakoupit již namíchané směsi, které jsou buďto v sypké podobě, nebo již v praktických lojových tvarech, které můžeme zavěsit nejen do krmítka, ale i samostatně na větve stromů nebo pod naší střechou.

ČÍM NEKRMIT
Ø V krmítku by nikdy neměli být semínka plesnivá, nahnilá a zkažená. Takovou potravou bychom ptáčkům mohli přivodit zažívací potíže.
Ø Do krmítka také nepatří nekvalitní potrava, jako je například kuchyňský odpad, zbytky jídla, ale ani čerstvé pečivo, rohlíky, chléb, vánoční cukroví, suché těstoviny.
Ø Nevhodné jsou také různé slané, sladké a kořeněné výrobky, přepálený lůj a žluklé máslo.

KDY ZAČÍNÁME S PŘIKRMOVÁNÍM
Krmit ptáčky můžeme již začátkem listopadu. Z kraje zimy je přikrmujeme jen v menších dávkách, protože mají k dispozici ještě nějaké bobule na stromech a keřích, a sem tam i nějaký ten hmyz. Dávky zvyšujeme, až když přijdou mrazy a sněhová přikrývka, díky níž se ptáci nedostanou k přirozeným zdrojům potravy. Přikrmování může pokračovat až do začátku jara, kdy se začne příroda probouzet a nabídne ptáčkům vlastní pochoutky.

1/5 - (1 vote)

Mohlo by se vám líbit...