Když se nad tím člověk tak zamyslí, tak dojde k závěru, že žádný světelný zdroj vlastně nemá tolik rozmanitých podob jako samotná výbojka. Pokud bychom to řekli jednoduše, jedná se o uzavřenou trubici, která je naplněna směsí některých plynů. Záleží hlavně na tom, pro jaký účel je světelný zdroj vyroben. Hlavním úkolem takové výbojky je přeměna elektrické energie na světlo. Ona to ale nemá tak jednoduché, jak si můžete myslet. Má totiž hned několik funkcí.
Pokud je plněná neonem, pak je její úkol pracovat v reklamě a světlem lákat zákazníky do restaurací či kasin.
Pokud xenonem, své využití najde na světlometech automobilů, v obloukových lampách apod. Světlo je modrošedé až bílé. Za některých podmínek se dokonce může změnit na světle zelenomodré.
Ta výbojka , do které jsme uzavřeli helium, se pozná podle bílého světla. V některých případech může být oranžová, šedá nebo dokonce modrá. Tuto variabilitu používají hlavně umělci pro světelné efekty.
Jedním velmi zajímavým druhem výbojky je výbojka zvaná růstová. Ta našla své uplatnění při pěstování a také šlechtění květin. S jejich pomocí je možné dosáhnout překrásného květenství u svých výpěstků. Podobné druhy je možné najít i u chovatelů, kterým pomáhají při dosažení ideálních podmínek svěřenců. Ano, máme na mysli cizokrajné plazy a hady. Ti jsou totiž velmi hákliví na světlo a také teplo. Klasická žárovka není pro tyto účely tak úplně vhodná.
Její světlo je totiž velmi intenzivní a kromě toho vydává až moc velké teplo. Pokud by tedy zůstala až moc dlouho zapnutá nebo byla nevhodným způsobem nainstalovaná, mohla by se terarijní zvířata až usmažit, což rozhodně nechcete.
Právě z tohoto důvodu pěstitelé i chovatelé vítají rozvoj v oblasti světelných zdrojů. Tím se jim totiž rozšiřují možnosti, jak kvalitněji provozovat nejen svůj koníček ale také obživu, která je pro jejich mazlíčky velice důležitá.
Pokud i vy patříte mezi pěstitele těchto mazlíčků, pak jistě růstovou výbojku oceníte i vy.