Přestavba zahrady může někdy trvat i několik měsíců. Proto je důležité vytvořit si představu o výsledném vzhledu a všechny práce pečlivě naplánovat. Čím menší plochu zabírá vaše zahrada, tím spíše byste měli naplánovat funkčnost celé zahrady.
Také svoje plány musíte přizpůsobit terénu zahrady. Jestliže se jedná o rovný pozemek, nebude pravděpodobně problém uskutečnit jakýkoliv plán. Pokud však máte pozemek svažitý, je nutné s touto skutečností počítat.
Důležitá je také orientace zahrady. Není vhodné sázet vysoké stromy či keře na jižní stranu pozemku a stejně tak se nevyplatí ani vysadit stromy na místa s krásným výhledem do krajiny.
Velkou roli v zahradě hraje i zeleň. Pečlivě si sestavte osevní plán, který by vždy měl obsahovat kombinaci velkých stromů či keřů a menších rostlin, které se budou současně doplňovat. Vhodné místo pro rostliny volíme podle jejich nároků na světlo a vodu. Kombinujeme vždy rostliny, které mají http://www.vysokeskoly.cz/maturitniotazky/zemepis/vznik-a-vyvoj-krajiny podobné nároky a nebudou se vzájemně zatlačovat. Dále rostliny vybíráme podle doby kvetení tak, aby se neustále střídaly a zahrada tak byla téměř po celý rok rozkvetlá.
Jestliže máte velkou zahradu, nezapomeňte na zahradní jezírko či rozsáhlou pergolu. Kolem zahradního jezírka můžete osadit spoustu druhů vodních rostlin, které se můžou pyšnit velkými, barevnými květy. Pergola vytvoří příjemné místo pro odpočinek či posezení s přáteli. Pergolu můžete osadit vinnou révou či nádhernou, fialově kvetoucí, vistárií. Důležitou součástí jsou chodníky, které zahradu propojí.
Zahradu můžete osadit i ovocnými stromy, které však nezapomeňte pravidelně zastřihávat. Stejně tak je potřeba zastřihávat veškeré keře a stromy, aby zahrada nepřerostla v nevzhlednou džungli.
Ze zahrady vytvoříme prostor pro odpočinek a klid pouze v případě, že se budeme pravidelně starat o veškeré rostliny i zahradní stavby.