S rostoucími teplotami vzduchu a délkou slunečního svitu roste i zájem o návštěvy aquaparků a vyhřívaných či přírodních venkovních koupališť. Pokud ovšem upřednostňujete vlastní soukromí, vlastní bazén je v tomto ohledu nenahraditelný. Může být navíc k dispozici kdykoli, tedy i v noci, a nejste závislí na provozní době zmiňovaných sportovních zařízení.
K provozu bazénu je zapotřebí i technické zázemí oběhového čerpadla s filtrační nádobou, bazénový vysavač a někdy také zařízení pro ohřev vody. To vše je nutné nějak propojit mezi sebou a nainstalovat k nádrži do technické šachty. K tomu slouží bazénové hadice. Vyrábí se z polyetylenu HDPE, jde o zdravotně nezávadný materiál, odolný vůči UV záření a vhodný všude tam, kde teplota vody nepřesahuje 35 stupňů Celsia. Dodávají se ve třech základních barvách – v modré, bílé a černé, a jejich průměry 32 a 38 mm jsou standardizované u všech výrobců bazénových příslušenství.
Podpůrný instalační materiál
Kolena – při instalaci všech typů hadic většinou dochází ke kompromisům, kdy musíme zohlednit vzdálenost čerpadla od bazénu, jeho umístění v technické šachtě a jeho polohu vůči ostatnímu příslušenství. Často se stává, že se hadice zalamují do tupých a někdy dokonce i pravých úhlů. Na taková řešení však nejsou stavěná a časem mohou tato místa popraskat a zbytečně se tím zkracuje jejich životnost. Tomu zabrání pravoúhlá kolena, jsou levná a lze jich v blízkosti nádrže umístit libovolný počet.
Spojky – někdy je třeba přívodní nebo odvodní potrubí spojit spojkou. Vyrábí se ve standardních průměrech 32 a 38 mm. Spoj musí být proti uvolnění zajištěn kovovou upevňovací sponou.
Průchodky, zátky, trysky – u některých bazénů se používají různé zátky a průchodky, které se instalují na stěny nádrží, a s jejichž pomocí se pak připevňují instalační hadice pro připojení filtrace a dalšího příslušenství.