• Nezařazené

Údržba automatické pračky


Vynález automatické pračky způsobil doslova revoluci v domácnostech, podobně jako chladničky a mrazicí boxy. Kdo o tomto tvrzení pochybuje, měl by zkusit alespoň na jeden měsíc v letním období odpojit chladničku od přívodu elektřiny a prát ručně veškeré prádlo, a to včetně ložního, v napuštěné vaně. Zdá se vám to příliš drsná forma poučení, anebo naopak se domníváte, že pračku snadno nahradíte? Praním malých kusů oděvů v umyvadle jistě, ale velké a těžké kusy povlečení, kalhot a svetrů vaši fyzičku důkladně prověří.

veřejná prádelna

Snadné úkony, které ušetří čas i peníze

Filtr – součástí každé pračky je filtr. V něm se usazují nejen nečistoty, ale i vodní kámen, a pokud máte velmi tvrdou vodu (a to je případ zhruba 70 procent českých domácností), měli byste pamatovat na pravidelné čištění. Filtr bývá umístěn v přední části, je dobře dostupný a postačí jej pouze propláchnout vodou v kuchyňském dřezu. Při jeho demontáži nezapomínejte, že z něj může vytékat voda, podložte jej např. plechem na pečení.

Těsnění – jedna z mála pryžových součástek praček bývá náchylná na tvorbu plísní. To je pochopitelné vzhledem k tomu, že jej jen málokterá hospodyňka důkladně po každém praní osuší suchým hadrem. Pryž také časem stárne a její trvanlivost výrazně prodloužíte občasným potřením glycerinem – ten je dostupný v každé lékárně a je mnohem levnější, než speciální prostředky, a pochopitelně bohatě dostačující.
růžové oblečení

Vodní kámen – Co dokáže vápenitá tvrdá voda uvnitř bubnu a ve všech součástech, které přijdou do styku s vodou, jistě dobře znáte z vyvedené reklamy na speciální prostředky typu Calgon. Efektivně odstranit nánosy vodního kamene však dokáže docela obyčejná kyselina citronová. Ušetříte a zároveň budete postupovat naprosto ekologicky. Stačí pouhých 150 g nasypat do zásobníku na prací prášek a spustit program na teplotu 60 stupňů. Důkladně vyčistíte topnou spirálu i celý prací buben.


Mohlo by se vám líbit...